Doneer Vrijwilligers
Limes Kennisdag XXL

Waterliniemuseum Bunnik

Limes Kennisdag XXL

do 2 juli 2026 11:00 - 16:00, Waterliniemuseum Bunnik

Het is feest, want we vieren 5 jaar UNESCO werelderfgoed erkenning voor de Neder-Germaanse Limes. Mooie reden om de Limes Kennisdag groots aan te pakken. Deze XXL-editie organiseren we voor en met het Zuid-Hollandse, Utrechtse en Gelderse limesnetwerk. Ben je vrijwilliger, gids, museumdocent, amateurarcheoloog of gewoon heel erg geïnteresseerd in limesonderzoek en publieksbeleving? Kom dan op donderdag 2 juli naar de Limes Kennisdag!

Tijdens de kennisdag hoor je over het limeserfgoed van Fort Fectio, waar het Waterliniemuseum nu is. Daarnaast komen verschillende limesvrijwilligers uit de drie provincies vertellen over hun inzet voor het limeserfgoed. We praten met elkaar over het Interpretatiekader Romeinse Limes, dat in 2026 wordt vernieuwd. Kloppen de verhalen zoals ze nu zijn geformuleerd? Onbreekt er iets? En hoe kun jij het kader inzetten in jouw werk – en wat heb je daarvoor nodig? Er is ook volop ruimte voor ontmoeting en uitwisseling.

Ter voorbereiding willen we je vragen om je limes-praktijkvoorbeeld mee te nemen voor de werksessies. Denk daarbij aan een museumtekst, rondleidingstekst, tekst op bebording, website-content.

Ja, ik schrijf me in

Programma


11.00 uur: Rondleiding
11.30 uur: Lunch
12.30 uur: Opening en updates

  • Korte updates van NLS/de drie provincies, gepresenteerd door de publieksarcheologen.
  • Presentaties uit Zuit-Holland, Utrecht en Gelderland met o.a. Yardeni Vorst: Operatie Zwammerdamschepen- updates uit de Romeinse Restauratiewerf

13.30 uur: Presentatie door het Adviesteam (Catherine Visser en Marenne Zandstra) en interactief gesprek

  • Toelichting op “wat is nieuw” in het Interpretatiekader.
  • Bespreking van goede voorbeelden van toepassing aan de hand van het Valkhofmuseum (Marenne Zandstra). Toelichting keuzes voor de nieuwe opstelling en de integratie van het Interpretatiekader.
  • Hoe wil jij het Interpretatiekader inzetten op jouw locatie?

14.15-14.30: Pauze

14.30-16.00: Workshop
Aan de slag met het toepassen van het Interpretatiekader in de praktijk met de meegebrachte voorbeelden. We bespreken wat goed gaat, waar kansen liggen en hoe de verhaallijnen uit het Interpretatiekader te borgen zijn.

16.00 uur: Borrel

Over het Interpretatiekader Romeinse Limes

Met de Neder-Germaanse Limes als belangrijk onderdeel van het landschap van Utrecht, Gelderland en Zuid-Holland biedt het Interpretatiekader een helder overzicht van het overkoepelende limesverhaal, de inhoudelijke subthema’s en de lokale verhalen die daarbij horen. Het geeft richting aan de gemeenschappelijke verhaallijnen die we op limeslocaties willen vertellen, maar laat tegelijkertijd ruimte voor jouw eigen interpretatie en presentatie. Tijdens de kennisdag praten we over het Interpretatiekader als waardevol en praktisch hulpmiddel dat je kan ondersteunen bij het maken van inhoudelijke keuzes: welke verhalen vertel je, hoe leg je verbinding met de plek, en hoe sluit je aan bij de leefwereld van jouw bezoekers?

Heb je een vraag?

Daniel helpt je graag verder

Daniel Saveur

Publieksarcheoloog 030-221 97 25 d.saveur@landschaperfgoedutrecht.nl